logo

Ask Questions, Get Answers

 
X
 Search
Want to ask us a question? Click here
Browse Questions
Ad
Home  >>  CBSE XII  >>  Math  >>  Model Papers
0 votes

(i) Assume that on a diwali day Neeraj Gautam went to market with Vanya and Paurush to buy fireworks. Each of them selected fireworks of their choice. Neeraj gave Rs.60 for 3 rockets, 4 fountains and 2 bombs, while Vanya gave Rs. 76 for 6 fountains, 2 rockets and 3 bombs and Paurush gave Rs.80 for the cost of 2 fountains, 4 rockets and 6 bombs. If the cost of same item of firework is same. Find the cost of each item per unit by matrix method.

Can you answer this question?
 
 

Please log in or register to answer this question.

Related questions

Ask Question
student study plans
x
JEE MAIN, CBSE, NEET Mobile and Tablet App
The ultimate mobile app to help you crack your examinations
Get the Android App
...