Email
Chat with tutor
logo

Ask Questions, Get Answers

X
 
Questions  >>  Olympiad-Math  >>  Class 5  >>  Measurements
Answer
Comment
Share
Q)

What is the cost of one ice-cream?

(A) 28    (B) 14     (C) 42     (D) 56

 

1 Answer

Comment
A)
2 ice creams and one cake costs Rs. 14.
The picture has 6 ice creams and 3 cakes, i.e, 3 times 14= Rs. 42
Help Clay6 to be free
Clay6 needs your help to survive. We have roughly 7 lakh students visiting us monthly. We want to keep our services free and improve with prompt help and advanced solutions by adding more teachers and infrastructure.

A small donation from you will help us reach that goal faster. Talk to your parents, teachers and school and spread the word about clay6. You can pay online or send a cheque.

Thanks for your support.
Continue
Please choose your payment mode to continue
Home Ask Homework Questions
Your payment for is successful.
Continue
Clay6 tutors use Telegram* chat app to help students with their questions and doubts.
Do you have the Telegram chat app installed?
Already installed Install now
*Telegram is a chat app like WhatsApp / Facebook Messenger / Skype.
...